Warszawa to stolica i największe miasto Polski. To prawie dwumilionowe miasto o powierzchni ponad 500 km² jest jednym z głównych celów Polaków, którzy szukają pracy. Liczba ofert i branż, którymi można się tutaj trudnić jest ogromna. Jednym z najpopularniejszych warszawskich zawodów jest taksówkarz. W tym artykule jest wszystko co trzeba wiedzieć żeby nim zostać.

Ilu taksówkarzy jeździ po Warszawie?

Zgodnie z danymi udostępnionymi przez miasto stołeczne Warszawę, w 2020 roku mieszkańców i turystów po wszystkich dzielnicach miasta woziło aż 17 tysięcy licencjonowanych taksówkarzy. Aby zostać zawodowym kierowcą taksówki w Warszawie, trzeba spełnić szereg wymogów. Warto pamiętać, że uzyskanie licencji to nie wszystko. Bardzo ważne jest, aby podjąć decyzję w pełni przemyślaną. Pamiętajmy, że dobry taksówkarz to osoba uśmiechnięta, komunikatywna, odporna na stres, znająca języki obce i doskonale zaznajomiona z topografią miasta, po którym jeździ.

Jak uzyskać licencję na pracę jako taksówkarz w stolicy?

Główne wskazania do rozpoczęcia pracy jako taksówkarz to licencja oraz pozytywne badania w zakresie zdrowia fizycznego oraz psychicznego. Licencja jest dokumentem, który potwierdza nasze umiejętności do wykonywania danego zawodu. Dokument, który umożliwi przewóz osób, można uzyskać składając odpowiednie pismo w urzędzie miasta. W Warszawie organem uprawnionym do rozpatrywania tego typu wniosków jest Biuro Administracji i Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy znajdujące się przy ulicy Leona Kruczkowskiego 2. Wniosek można przedłożyć osobiście lub przez internet. Do prawidłowego rozpatrzenia naszego wniosku będzie trzeba dołączyć komplet załączników. Wśród nich znajdować się powinno oświadczenie o niekaralności wydane przez Krajowy Rejestr Sądowy (można je uzyskać online za ok. 20 zł), pełnomocnictwo związane ze sprawami administracyjnymi, spis posiadanych samochodów oraz zaświadczenie potwierdzające naszą reputację społeczną. Urzędnik poprosi również o kopię prawa jazdy kat. B, zaświadczenie lekarskie o brak przeciwwskazań do jazdy pojazdem silnikowym i przewozie osób, a także pismo potwierdzające posiadanie pojazdu i jego aktualne badanie techniczne. Po spełnieniu wszystkich formalności pozostanie nam poczekać około miesiąca na oficjalną decyzję podjętą przez urząd. Jeśli będzie ona pozytywna, uzyskana przez nas licencja zostanie wydana na okres od 2 do 50 lat. Ta rozbieżność bierze się od potrzeb w momencie przyznania licencji. Im dłuższa licencja, tym wyższa cena za jej udostępnienie. W stolicy Polski, za dokument wydany na ponad 30 lat zapłacić trzeba ok. 450 złotych.

Wymagania dla warszawskich taksówek

Miasto stołeczne Warszawa po wydaniu decyzji o możliwości prowadzenia taksówki w mieście wymaga od właściciela taksówki do jej odpowiedniego oznaczenia. Obowiązkowe jest naklejenie motywu na pojeździe w postaci pasa w warszawskich żółto – czerwonych barwach. Widnieje na niej również herb miasta oraz nadany numer boczny. W prawym górnym rogu przedniej szyby należy nakleić hologram, na którym znajduje się numer licencyjny i rejestracja pojazdu. Tylne prawe drzwi to miejsce na udostępnienie klientom ceny za przejazd ze szczególnym uwzględnieniem kilometrówki. Poza tym ważne jest, aby nasz pojazd dostosować do ogólnych norm przewozowych m.in. pięć drzwi, możliwość przewozu większego bagażu i liczba maksymalnie 9 miejsc w samochodzie licząc razem z kierowcą.

Napisz komentarz