Warszawa to miasto symboliczne, którego niezwykła historia zostawiała po sobie ślady w postaci wspaniałych zabytków. W czasie II wojny światowej ponad 80 proc. Warszawy zostało doszczętnie zniszczonych. Dzięki uporowi mieszkańców większość ważnych miejsc udało się odbudować, dlatego wycieczka po stolicy Polski zapewni wiele wrażeń. Poniżej najważniejsze i najbardziej popularne atrakcje turystyczne, które koniecznie trzeba zobaczyć.

Stare Miasto

Warszawska Starówka najbardziej ucierpiała w czasie wojny, dlatego większość zabytków została odbudowana. W1980 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To właśnie tu znajdują się najważniejsze zabytki miasta, w tym Rynek, Zamek Królewski czy Kolumna Zygmunta. Ponadto na turystów czekają różne obiekty muzealne, m.in. Muzeum Literatury, Muzeum Warszawy i Muzeum Farmacji.

Zamek Królewski

Piękny czternastowieczny obiekt zamkowy, wybudowany w stylu barkowym. Niegdyś siedziba władców polskich, dziś pełni funkcje muzealne i reprezentacyjne. W czasie wojny zamek został doszczętnie zniszczony. Jego odbudowa trwała od 1971 do 1984 roku i obecnie stanowi jeden z najważniejszych zabytków w Polsce. Wspaniałe, brakowe wnętrza dostępne są dla turystów i pozwalają z bliska poznać histoiie polskich królów. Największe wrażenie robi Sala Tronowa, gdzie nie brakuje złotych elementów.

Pałac Kultury i Nauki

Słynny 237-metrowy budynek, najwyższy w Polsce, który jest symbolem architektury socrealizmu. Wybudowany w latach 1952-1955 jako „dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego”, co do dziś budzi skrajne emocje. Na 42 piętrach Pałacu działają różne firmy i instytucje, ale zdecydowanie najpopularniejszym miejscem jest taras widokowy na jednym z ostatnich pięter, skąd można zobaczyć wspaniałą panoramę miasta.

Łazienki Królewskie

Jeden z największych zespołów pałacowo-ogrodowy, jaki można zobaczyć w Europie. Łazienki Królewskie powstały na życzenie ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego. Niezwykle romantyczne miejsce, oferujące cudowne spacery pośród pięknej roślinności i pięknych budowli, m.in. Pałac Myślewicki, Stara Pomarańczarnia, Pałac Na Wyspie czy pomnik Fryderyka Chopina. W skład kompleksu wchodzą: Ogród Królewski, Ogród Romantyczny. Ogród Modernistyczny oraz Ogród Chiński.

Pomnik Syreny

Słynny pomnik, który zdobi nadbrzeże Wisły od 1939 roku. Wykonał go Ludwiki Nitschowej powstał na zlecenie prezydenta miasta Stefana Starzyńskiego. Pomnik powstał, aby upamiętniać herb Warszawy i uatrakcyjnić tereny bulwarów wiślanych. Dziś to bez wątpienia jedna z najczęściej fotografowanych atrakcji Warszawy.

Napisz komentarz